fitness-i-ja.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
fitness-i-ja.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

Jedną z chorób, które w XXI wieku dużo trudniej jest leczyć, a jeszcze nie najłatwiej wyleczyć, jest otyłość. Przeważnie ludzi o większej masie ciała nie traktujemy jako ludzi chorych. W zwykłym przekonaniu sami są sobie winni - pewnie za dużo jedzą i nie chce im się odchudzać. Tymczasem sytuacja ludzi „dużych" bywa znacznie bardziej skomplikowana. Ze stuprocentową pewnością jedną z priorytetowych przyczyn występowania otyłości jest spożywanie pokarmów w ilościach przewyższających zapotrzebowanie organizmu w tym zakresie. Nie można natomiast w ten metodę wyjaśnić wszystkich zachorowań na otyłość. W niektórych bowiem przypadkach patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej spowodowane jest zażywaniem leków z określonej grupy.

Leki, które mogą spowodować zwiększenie masy ciała to między innymi leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, antydepresanty, przeciwpadaczkowe czy insulina. W takich sytuacjach otyłość jest niejako wynikiem ubocznym leczenia innej przypadłości. W takich sytuacjach niewybredne komentarze pod adresem ludzi cierpiących na otyłość są - delikatnie mówiąc - nie ma miejscu.

Zobacz: Ile jeść białka dziennie na masie, a ile na redukcji ?

Zasadniczo całkiem dobrze powstrzymać się ze złośliwymi uwagami na temat odchudzania w odniesieniu do otyłych ludzi, gdyż przenigdy wszak nie wiemy, co spowodowało tę chorobę u danego człowieka. Oprócz farmakologicznymi istnieją również środowiskowe czynniki powstawania otyłości. Te ściśle wiążą się już ze świadomym wyborem typu życia i tylko chory ponosi odpowiedzialność za własną przypadłość. Głównie tworzenie tej choroby uzależniony jest od stopnia aktywności fizycznej, jaką podejmujemy w popularnym życiu.

Otyłość staje się powszechna

Można powiedzieć, że otyłość to cena jaką płacimy za wysoki poziom cywilizacyjny naszego życia, dzięki któremu znacznie ograniczyliśmy - w porównaniu z przodkami - aktywność fizyczną. Zatem mniej się na co dzień ruszamy, za to więcej konsumujemy, zwłaszcza produkty o wysokiej kaloryczności. Z powyższego wysnuwa nam się dziecinnie prosta recepta na wyuzdane odchudzanie - powinniśmy zażywać znacznie więcej ruchu i spożywać mniej wysokokalorycznych dań. Warto zamienić je na produkty, które zawierają dużo wartości odżywczych - witamin, soli mineralnych i błonnika. Przyczyny otyłości mogą mieć też indywidualne podłoże w psychice. Na tę przypadłość zapadają bowiem w bardzo wielu sytuacjach osoby, które cierpią na zaburzenia nastroju. W czasie nawrotów depresji nasila się także otyłość, gdyż jedzenie dostarcza krótkotrwałej radości, a więc poprawia nastrój.


Czasami na otyłość nie mamy wpływu


Jak więc widać wyraźnie powyżej, otyłość to nie tylko wynik złego odżywiania i braku ruchu. Zdarza się, że jest chorobą, na którą sam zainteresowany nie posiada większego wpływu. Pozostali jednakże winni dokładnie zweryfikować postępowanie wobec siebie samych. Otyłość, która wynika z codziennych zaniedbań powinna być jak najszybciej leczona. Rozwój cywilizacyjny zafundował nam nadwagę, ale jednocześnie daje dużo sposobności, by się jej pozbyć. By uprawiać jakiś sport, nie należy kupować drogiego sprzętu. Wystarczy odrobina wolnego czasu i dobrej preferuje. Dla zwiększenia motywacji można uczestniczyć na specjalne zajęcia, gdzie spotkamy osoby zmagające się z tym samym problemem. Walka z otyłością nie jest na dzień obecny walką z wiatrakami. Przy odrobinie samozaparcia można ją wygrać.

2021-03-08 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Archiwum:


2021
» marzec (1)

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 154
Newsów: 1
Komentarzy: 0
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Jaki i kiedy można walczyć z otyłością, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała